Općina Jajce

U Jajcu nizom svečanosti obilježen Dan državnosti BiH

drzavnost2 copyPolaganjem cvijeća na Spomen fontanu u centru grada i Svečanom sjednicom Općinskog vijeća Jajce danas je u Jajcu obilježen 25. novembar Dan državnosti Bosne i Hercegovine.

Svečanost obilježavanja Dana državnosti u Jajcu otpočela je u srijedu otvaranjem Izložbe autora Senada Begića u Gradskoj galeriji i nastavljena sinoć Izložbom učeničkih radova i prigodnim Svečanim programom u Domu kulture Jajce uz učešće djece iz Dječijeg vrtića "Bare", učenika osnovnih i srednjih škola, HKD “Napredak” Jajce, BZK “Preporod” Jajce, KUD “Stari grad” Jajce, KUD “Jajce”, Hora Udruženja/Udruge penzionera/umirovljenika općine Jajce i Gradskog duhačkog orkestara/Limene glazbe Jajce.
 
Danas je ispred Spomen fontane u centru Jajca, uz zvuke Gradskog duhačkog orkestra/Limene glazbe Jajce,  u znak sjećanja na sve oslobodioce,  položeno cvijeće, nakon čega je uslijedila  Svečana sjednica Općinskog vijeća Jajce. 
 
U prisustvu brojnih građana i zvanica, intoniranjem državne himne u izvedbi članova Gradskog duhačkog orkestra/Limene glazne Jajce  i uz pjesme „Zemljo moja“ i „S one strane Plive“ u izvedbi Hora Udruženja/Udruge penzionera/umirovljenika općine Jajce i Hora  HKD „Napredak“ Jajce otvorena je Svečana sjednica Općinskog vijeća Jajce. Govoreći o značaju ovog praznika za Bosnu i Hercegovinu Predsjedavajući OV Mirko Ljubez uputio je čestitku svim građanima u povodu obilježavanja Dana državnosti BiH. 
 
„Kako vrijeme odmiče, iz godine u godinu, ZAVNOBiH, čiju godišnjicu danas obilježavamo, nam je vremenski sve dalje i dalje, a izgleda da nam iz sjećanja blijede i brišu se neke najbolje ideje i težnje koje su činile ono na što smo bili ponosni u ovoj zemlji“, istakao je predsjedavajući OV Jajce Mirko Ljubez. 
 
Govoreći o tome kako su u ZAVNOBiH bili uključeni ljudi različitih zanimanja, od penzionera do vjerskih službenika svih konfesija, od učenika do sveučilišnih profesora različitih nacionalnih pripadnosti, a parola „bratstvo i jedinstvo“ bila shvaćena kao najbolji kompromis za jedno multietničko društvo i bila vrhunac napora za trajni mir, napredak i bolji život, predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Mirko Ljubez je naglasio:
 
„Ove godine po 73. put i iako nam je situacija u kojoj živimo kao društvo teška, iako ima puno obespravljenih, ljudi koji teško žive, moramo naći načine kako zaustaviti ovo zlo, moramo svi krenuti sami od sebe i pogledati šta možemo učiniti da popravimo stanje u društvu u kojem živimo. Vrijeme je da prestanemo gledati uske nacionalne ili privatne interese i da prepoznamo bar minimum zajedničkih interesa i da zajedničkim naporima napravimo ovaj dio svijeta ugodnim mjestom za život“.
 
Sa željom da naša domovina u narednom periodu bude sve ono što danas nije, da bude zemlja čestitih građana Načelnik Općine Jajce Edin Hozan izrazio je svoje zadovoljstvo i radost što se u Jajcu na dostojanstven način obilježava ovaj praznik. 
 
„Obilježavanjem ovog datuma mi ukazujemo čast našoj državi, a svojim predanim radom mi možemo učiniti da nam svima bude bolje, i građanima i državi, jer jedino rješenje je u našem radu“, istakao je načelnik Općine Jajce Edin Hozan upućujući čestitku svim građanima Bosne i Hercegovine u povodu Dana državnosti. 
 
U ime Saveza za bolju budućnost – Fahrudin Radončić čestitku građanima je uputio Mujo Nešust i pozvao da se uči iz istorije, jer kako je naglasio, kompromis je rješenje u BiH kako ova zemlja ne bi bila ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska već i srpska i hrvatska i muslimanska. 
 
„Bez uvažavanja Bosne i Hercegovine kao jedine države i jedine majke koju imamo, jer druge majke mi nemamo, u boljem ozračju dočekivaćemo rođendan naše republike“, poručio je dr. Mensud Krpo čestitajući Dan državnosti u ime Stranke za BiH.
 
Izražavajući nadu i želju da naredna obilježavanja sa jednakim intenzitetom slavimo na cijelom prostoru BiH čestitku svim građanima BiH ma gdje bili uputio je, u ime SDP-a BiH Šemsudin Žuna. 
 
„Čestitam rođendan BiH i Dan državnosti našoj jedinoj domovini koju treba da volimo, cijenimo, poštujemo i radimo kako bi i njoj i nama bilo bolje“, istakao je dr. Senad Turanović upućujući čestitku u ime SDA BiH. 
 
U ime Medžlisa IZ Jajce čestitku građanima BiH i Jajca uputio je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Jajce glavni imam Zehrudin ef. Hadžić, podsjećajući na riječi prvog predsjednika BiH Alije Izetbegovića:
 
„U Bosni i Hercegovini će biti bolje kada Hrvati budu bolji Hrvati, kada Srbi budu bolji Srbi, kada Bošnjaci budu bolji Bošnjaci, a svi zajedno  Hrvati, Srbi, Bošnjaci budu bolji Bosanci“, te u čestitci poručio: „Svima vama Srbima, Hrvatima, Bošnjacima, Romima i ostalima, svima nama Bosancima čestitam Dan državnosti BiH“.
 
Još jednom svim građanima Bosne i Hercegovine čestitamo Dan državnosti!
 
drzavnost1 copy
drzavnost3 copy 
 
drzavnost5 copydrzavnost4 copy
 
drzavnost6 copydrzavnost7 copy

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti U Jajcu nizom svečanosti obilježen Dan državnosti BiH