Sretan Dan općine Jajce

2023 Dan općinePoštovani sugrađani,

22. februar/veljača obilježava se kao Dan općine Jajce u spomen na prvo pisano pominjanje grada Jajca u povelji iz Dubrovačkog arhiva. Ove godine obilježavamo 628 godina što nas čini posebno ponosnim.

U to ime čestitamo Vam Dan općine Jajce sa željom da zajedničkim radom, međusobnim uvažavanjem različitih mišljenja i tolerancijom gradimo budućnost kakvu želimo – zajednicu sretnih, zadovoljnih i ponosnih ljudi.

Drage Jajčanke i Jajčani, ponosimo se time što smo stanovnici jednog od najstarijih gradova u BiH i  budimo ponosni čuvari naše baštine.

Sretan Vam 22. februar/veljača Dan općine Jajce!

Načelnik Općine Jajce Edin Hozan
Predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Josip Topić

Obustava saobraćaja u Ulici HVH na dan 22.2.2024. godine

web grbObavještavamo građane da će u povodu obilježavanja Dana općine Jajce i polaganja cvijeća na Spomen fontanu oslobodiocima Jajca, Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Jajca i Spomen obilježju poginulim braniteljima HVO-a biti obustavljen saobraćaj u Ulici Hrvoja Vukčića Hrvatinića, na dan 22.2.2024. godine, četvrtak, u vremenskom periodu od 9:00 do 10:00 sati. U istom vremenskom intervalu bit će zatvoreno i parkiralište broj 2 (Pećina).

Obavijest zainteresovanim poljoprivrednicima za uzgoj kornišona

kornisoni pozivOpćina Jajce obavještava zainteresovane poljoprivredne proizvođače sa područja Jajca da  Zemljoradničke zadruge „AT“ iz Donjeg Vakufa i u ovoj godini nastavlja sa organizovanim uzgojem i otkupom krastavca kornišona sa partnerskom zadrugom „Gračanka“ iz Gračanice.

Zainteresovanim poljoprivrednim proizvođačima nudi se:

1. Zagarantovan otkup;
2. Tačno definisane cijene prije početka otkupa;
3. Sadnice i potreban repromaterijal;
4. Savjetodavne usluge uz izlazak na teren;
5. Redovno plaćanje;
6. Isplata paušalne naknade (povrat PDV-a) u vrijednosti 5%;
7. Kompletiranje dokumentacije za Kantonalni poticaj.

Za sve ostale informacije zainteresovani se mogu obratiti u prostorije Zadruge u Donjem Vakufu na novoj adresi Ul.770 SBbr ili na telefon broj 030/204-205 ili 062 159 603. Kontakt osoba mr.Čepalo Mirzet.

Program obilježavanja Dana općine Jajce 2024. godine

dan opcine2023Čast nam je i zadovoljstvo pozvati Vas da svojim prisustvom uveličate sadržaje koji će biti upriličeni u povodu obilježavanja 22. februara/veljače  Dana općine Jajce.

Datum je ovo prvog pisanog pominjanja grada Jajca 1396. godine u Povelji iz dubrovačkog arhiva.

Centralna svečanost bit će upriličena u četvrtak, 22.2.2024. godine u 10:00 sati kada će biti održana Svečana sjednica Općinskog vijeća Jajce na kojoj će zaslužnim pojedincima i kolektivima biti uručena prigodna priznanja. Svečana sjednica održat će se u Velikoj sali Općine Jajce, a predhodit će joj polaganje cvijeća na spomen obilježja.

Preporuka voćarima za provedbu mjera tretiranja voćnih vrsta u fazi mirovanja

web grbVoćne vrste jabuke, kruške, šljive i drugo na području općine Jajce još su u fazi mirovanja, te shodno navedenom Služba privrede/gospodarstva Općine Jajce preporučuje voćarima:

-Provedbu mjera tretiranja voća i vinove loze raditi sredstvima na bazi bakra;
-Na koštičavom voću (šljiva, višnja) preporučuje se upotreba bordoške juhe uz dodatak močivog sumpora (cosan, chromosul) koji imaju djelovanje na mahovine i lišaje koji su postali značajan parazit obzirom na stanje nasada u okruženju i promijenjenih klimatskih uvjeta;
-Važna napomena: koštičavo voće se ne preporučuje tretirati bakarnim sredstvima kod temperatura ispod 5 stupnjeva C.

NAPOMENA: Sredstva koristiti isključivo u skladu sa uputama proizvođača poštujući preporučene doze sredstava, te pažljivo nanošenje sredstava na sve organe biljke (grane, stabla).

Obavezna je provedba svih mjera zaštite tokom upotrebe sredstava, te evidencija upotrijebljenih sredstava. Tabele za evidenciju sredstava mogu se preuzeti u Općini Jajce, Ured broj 64.

Ukoliko je u blizini tretirane površine pčelinjak, obavezno obavijestiti vlasnika o provedbi mjera.

Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce