Općina Jajce

U Jajcu obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine

25.11.23.26Polaganjem cvijeća na spomen obilježja i Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas je u Jajcu obilježen 25. novembar Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Bila je to prilika da se iznova podsjeti na značaj ovog datuma za Bosnu i Hercegovinu. Odluke ZAVNOBiH-a,  kao temelj bosanskohercegovačke državnosti, i danas, 80 godina kasnije, trebaju biti naš putokaz i naša obaveza da poštujemo i čuvamo istinu o viševjekovnom identitetu Bosne i Hercegovine.

Uz čestitke za Dan državnosti, prigodnim riječima vijećnicima i gostima obratio se predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Josip Topić ističući da je uz zajedništvo neophodno i uvažavanje, te da je ovo nama jedina država, pa tako moramo prihvatiti da smo jedni kraj drugih, jedni sa drugima i jedni uz druge, bez odvajanja. Topić je u svom obraćanju naglasio i da zajedno moramo dijeliti i dobro i loše, jer, kako je istakao „Tako jedino želim da živim u državi Bosni i Hercegovini“ i između ostalog dodao:
 
„Bez obzira što pripadam jednom od ravnopravnih naroda ne želim i neću prihvatiti da je moja druga domovina i moja druga država osim ove. Ovo je moja jedina domovina. Kad kažem jedina za nju se moramo boriti, nju moramo uljepšavati, nju moramo čuvati na svim razinama, političkim, intelektualnim, tehničko-tehnološkim, ali za to čuvanje nama je potrebno jedno veliko zajedništvo. Budimo mudri i u tom zajedništvu gradimo je svakim danom sve bolju, ljepšu i sa što više zajedništva u njoj“.
 
Prigodnim riječima, uz čestitke za Dan državnosti, Načelnik Općine Jajce Edin Hozan izrazio je svoje zadovoljstvo što se u Jajcu na dostojanstven način obilježava ovaj praznik.
 
„Ja sam sretan, kod mene je jedno praznično raspoloženje. Zato što ovaj dan doživljavam kao najveći i najvažniji dan za Bosnu i Hercegovinu, za naš narod. Sretan sam što mi imamo mir, imamo slobodu, imamo državu. Sretan sam što ovaj praznik mi danas u Jajcu obilježavamo na ovaj način i nizom drugih sadržaja koji veličaju ovaj datum. Ja sam zbog toga i sretan i ponosan. Naravno, nisam sretan što se ovaj današnji datum ne obilježava na svakom dijelu BiH. A tužan sam što se u gradu u kojem se dogodio ZAVNOBIH, u tom nama susjednom gradu, dogodila zabrana bilo kakvog okupljanja i obilježavanja ovog datuma“, između ostalog istakao je Načelnik Hozan.
 
Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Jajce čestitke su uputili i predsjednici, odnosno predstavnici Klubova vijećnika: Mevzudin Duranović u ime Kluba vijećnika Saveza SDA, S BiH i A-SDA, Vlatko Saraf u ime Kluba vijećnika HDZ BiH Jajce, Malik Turanović ispred Kluba Narod i Pravda, Nazif Kahrić u ime Kluba vijećnika SDP-a, Božidar Radić u ime Kluba vijećnika HDZ 1990 i Mujo Nešust u ime SBB-a.  
 
Svečanu sjednicu Općinskog vijeća Jajce svojim muzičkim izvedbama uveličale su članice Zbora „Nikola Šop“ Hrvatskog kulturnog društva  Napredak - podružnica Jajce po vodstvom profesorice Katarine Ladan i mlada Ana Topić, učenica petog razreda Osnovne glazbene škole „Jakov Gotovac“ područni odjel Jajce, gitara, u klasi nastavnika Luke Radmanovića. 
 
Svečanoj sjednici Općinskog vijeća prethodilo je polaganje cvijeća na Spomen fontanu oslobodiocima Jajca, Spomen obilježje poginulim braniteljima HVO-a i Centralno spomen obilježje šehidima i poginulim borcima Jajca, te i na taj način se odala počast svima onima koji su ginuli za slobodu Bosne i Hercegovine.
 
 Svim građanima Bosne i Hercegovine čestitamo Dan državnosti!
 
25.11.23.19 25.11.23.27
 
25.11.23.21 25.11.23.25
 
25.11.23.28 25.11.23.22
 
25.11.23.29 25.11.23.23
 
25.11.23.1 25.11.23.2
 
25.11.23.3 25.11.23.4
 
25.11.23.5 25.11.23.6
 
25.11.23.7 25.11.23.8
 
25.11.23.10 25.11.23.11
 
25.11.23.15 25.11.23.16
 
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti U Jajcu obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine